محل تبلیغات شما

۶ نکته کلی که برای خرید فرش در سال ۲۰۱۹ باید بدانید

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار
6 نکته کلی که برای خرید فرش در سال 2019 باید بدانید

فرش هاي ايراني به دلیل ویژگی های خاص فرهنگی و کیفیت طرح و بافت بالا در تمام دنيا معروف هستند اما عدم برند سازی اصولی و قيمت بالاي آنها باعث شده تا رقيب هاي تازه اي در بازار پيدا کنند. مدت زيادي نيست که پاي فرش هاي تزئيني و کفپوش هاي مدرن به خانه ها باز شده است. فرش هايي که شکل ظاهري قابل قبولي دارند اما بدلیل کیفیت پایین ممکن است پس از خريد و استفاده از آنها پشيمان شويم.

از آنجا که خريد يک تخته فرش کار چندان ساده اي نيست و نمي شود هر سال آن را تکرار کرد بايد موقع انتخاب کمي حساس تر عمل کنيم. براي پيشگيري از اين اتفاقات ناخوشايند اطلاعات ساده اما مهمي را برايتان داريم. اطلاعاتي که با دانستن آنها مي توانيد بين يکي از فرش هاي دستباف، ماشيني يا مدرن باتوجه به بودجه اي که در اختيار داريد بهترين گزينه را انتخاب کنيد.

  1. آشنایی با تار و پود فرش ها

آن دسته از فرش هايي که در بافت شان از ماده های پلاستیکی استفاده شده است، بادوام تر از نمونه هاي ديگر هستند. اين نوع فرش ها در برابر تغيير شکل بسيار مقاوم هستند و نسبت به ديگر فرش ها قيمت ارزان تري دارند. ايرادي که به اينگونه فرش ها مي گيرند اين است که گرد و خاک را به سادگي به اطراف منتقل مي کنند.

فرش هايي که در بافت شان اولفين به کار رفته، در برابر رطوبت مقاوم بوده و به سادگي تميز مي شوند. به مرور زمان حالت اصلي اين فرش ها از دست مي رود و به اصطلاح کش مي آيند.

فرش هاي پشمي داراي ماندگاري زيادي هستند و در برابر عوامل محيطي مقاومت بالايي دارند اما گرد و خاک به سختي از آنها جدا مي شود. در برابر رطوبت نيز بوي بدي مي گيرند و شست و شوي آنها خاص است. در صورت نگهداری اصولی از این فرش ها تا سال ها
می توانید از آنها استفاده کنید و از طرح های زیبای آنها لذت ببرید.

فرش هاي اکريليک و پلي استر از آن مدل فرش هايي هستند که تنوع زیادی در بازار دارند اما در خرید آنها باید بسیار دقت کنیم و حتما جنس درجه یک را خریداری کنید. برای شستشوی این فرشها حتما باید از محلول آب و شامپو فرش استفاده کنیم. دقت داشته باشید اگر کیفیت آنها پایین باشد، در اثر استفاده پرزهاي زيادي از آنها جدا مي شود. حجم اين فرش ها به مرور کم شده و زيبايي خود را از دست مي دهند.

  1. چه فرشی برای شما مناسب تر است

برای انتخاب یک فرش مناسب و ایده ال نخستین قدم این است که بدانیم از این فرش در کدام قسمت خانه می خواهیم استفاده کنیم. فرشي که در يک اتاق پذيرايي پر رفت و آمد و يا در يک اتاق ناهارخوري شلوغ انداخته مي شود حتما بايد قابليت پاخور بودن را داشته باشد و براي استفاده هاي طولاني مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولي براي فضايي مانند اتاق خواب که مکاني براي استراحت است و همچنان پر رفت و آمد هم نيست مي توانيد فرشي با جنسي لطيف و از طيف رنگ هاي روشن استفاده کنيد.

به سبک زندگي تان توجه خاصي داشته باشيد، اگر در خانه تان کودک داريد و يا اعضاي خانواده تان ورزشکار هستند بهتر است از طرح ها و نقش هايي استفاده کنيد که شلوغ و تيره هستند و کثيفي را نمايان نمي کنند. بايد توجه داشته باشيد که اين سبک زندگي شما با افرادي که تنها زندگي مي کنند بسيار متفاوت است ولي اگر از آن دسته افرادي هستيد که خانواده کم جمعيت داريد و عادت به رفت و آمد و شلوغي نداريد بهتر است از فرشي که داراي نقوش کم و به رنگ روشن است، استفاده کنيد.

فرش هاي تک رنگ تيره، مانند آبي نفتي، مشکي يا قهوه اي مايل به شکلاتي به سادگي لکه هاي روشن و يا دوده ها را نمايان مي کنند. فرش هايي که داراي رنگ هاي بسيار روشن هستند، مانند سفيد و يا کرم گرد و غبار و جاي پا را نشان مي دهند. اگر فرشي را براي محوطه بيروني خانه مي خواهيد، بهتر است محيط خارج خانه و ميزان آلودگي را درنظر بگيريد تا فرش جلوي در کثيف نمايان نشود. محيط داخلي خانه را هم بررسي کنيد تا ببينيد که بيشتر چه نوع کثيفي شامل آن مي شود و سپس رنگ فرش را انتخاب کنيد.

اگر فضاي کوچکي در خانه داريد و مي خواهيد بزرگ تر نمايان شود، بهتر است از فرش هايي که داري رنگ هاي روشن هستند، استفاده کنيد. به طور معمول اين نوع از فرش ها فضا را بزرگ تر جلوه مي دهند.

اگر فضاي خانه تان بسيار بزرگ و کم اثاثيه جلوه مي کند، بهتر است از فرش هايي استفاده کنيد که داراي رنگ هاي تيره هستند، اين نوع فرش ها فضايي دنج، گرم و صميمي به وجود مي آورند. فرش هايي که داراي چند رنگ مختلف هستند يا طرح هايي تو در تو دارند، ذرات کوچک، غبار و خاک را کمتر از ديگر فرش ها نشان مي دهند. اگر خانه اي داريد که در معرض گرد و غبار و دوده قرار دارد، بهتر است يکي از همين انواع فرش ها را انتخاب کنيد.

البته اینها توصیه های اصولی در خرید فرش هستند اما شما می توانید تمامی قوانین را در هم بشکنید و یک سبک جدید در خانه تان ایجاد کنید.

  1. قبل از خريد فرش حتما بدانيد

نماي مطلوب اتاق را در نظر بگيريد. اگر شما با يک اتاق کاملا خالي شروع مي کنيد، يک فرش انتخاب کرده و بعد ديوارها را با رنگ هايي که در فرش پيدا مي کنيد رنگ يا کاغذ ديواري کنيد.

فرش بايد اندازه اتاق باشد. ملاحظه کنيد اتاق چگونه مورد استفاده قرار مي گيرد. چقدر ترافيک دارد و زير چه نوري قرار مي گيرد.
پیشنهاد می کنیم ابتدا فرش دلخواهتان را انتخاب نمایید سپس مبلمان و پرده را با فرش ست نمایید. زیرا پس از انتخاب پرده و مبلمان، ست کردن طرح و رنگ فرش با پرده و مبلمان کار بسیار سختی خواهد بود. مبلماني انتخاب کنيد که طرح و رنگ هاي به کار رفته در فرش را نشان دهد. اگر هم با وسايل و مبلمان شروع مي کنيد، فرشي انتخاب کنيد که رنگ يا نقش مبلمان و وسايل شما را دارد. نقش ها مي توانند مخلوط شوند به شرطي که بتوانند توسط رنگ ها هماهنگ شوند.

به اندازه اتاق يا مکاني که مي خواهيد بپوشانيد فرش بگيريد و نه کوچکتر يا حتي بزرگتر از آن اندازه. وجود سايزهاي مختلف انواع فرش ها در بازار انتخاب هاي بيشتري پيش پايتان قرار داده است.

فرش هاي روشن باعث بزرگ نشان دادن اتاق مي شوند و رنگ هاي تيره باعث دنج و کوچک نشان دادن فضا. اين موضوع مهمي براي انتخاب نوع رنگ است.

فرشي را انتخاب کنيد که کارايي آن خوب باشد، با تراکم، شانه و الياف خوب باشد. هرچه الياف فرش بيشتر باشد (با گره ها و تراکم بیشتر)، فرش شما دوام بيشتري پيدا مي کند.

نخ هاي مصنوعي– نايلوني، پلي استر، اکريليک و پلي پرولن و پشم و پنبه طبيعي بادوام، نرم و آسان براي تميزکردن هستند.
فرش هاي ماشيني مشابه فرش هاي دستباف اند ولي قيمت آنها بسيار پايين تر است. قيمت فرش هاي تزئيني هم در مورادي مشابه فرش هاي ماشيني است اما برخي نمونه ها کمي ارزان تر هستند.

اگر قصد خريد فرش هاي قيمت مناسب داريد بهتر است فرش هاي ماشيني را در اولويت قرار دهيد.

  1. ترجیجا فرش های تزیینی نخرید

برخي از فرش هاي تزئيني کاملا دکوري هستند و استفاده از آنها به جز دردسر چيز ديگري ندارد. نمونه اي از اين فرش که به نام مدل
گره اي در بازار شناخته مي شوند يکي از همين فرش ها هستند. تار و پود اين فرش ها از نخ هاي ضخيم يا باريکي است که وقتي روي آنها راه برويد از بدنه جدا شده و محيط اطراف را پر مي کنند. کوچکترين زباله ها هم لا به لاي نخ اين فرش ها جا خوش مي کنند و جاروکردن آنها نيز کار ساده اي نيست. فرش هايي با طرح هاي برجسته که تو رفتگي و بيرون آمدگي هاي زيادي را روي خود دارند نيز خيلي مناسب نيستند. فرش های ماشینی با الیاف درجه یک که طرحی نیمه برجسته و درخشنده دارند بهترین پیشنهاد برای افرادی هستند که به دنبال فرش های برجسته هستند.

  1. جنس فرش مهم تر است یا طرح آن

براي خريد يک فرش بهتر است قبل از توجه به ظاهر و زيبايي، بيشتر به جنس و دوام آن توجه کنيد. براي پيداکردن بهترين فرش با بودجه شما، چندين عامل را درنظر داشته باشيد. يک فرش کامل فقط بايد داراي ترکيب درست در تراکم، گره و الياف باشد. تراکم به نزديکي گره ها گفته مي شود. هرچه پرز (خواب) و شانه ها پرتراکم تر باشد فرش شما دوام بيشتري خواهد داشت. گره ها به چرخش الياف به دور خود گفته مي شود. هرچه چرخش هاي الياف محکم تر باشد به دوام فرش افزوده مي شود.

  1. الیاف فرش ها

یکی از راه های تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن الیاف فرش ها، سوزاندن تکه ای از مواد به کار رفته در آنهاست که بعد از سوختن، شکل و حالت و بوی خاصی دارد و براساس آن می تواند طبیعی یا مصنوعی بودن آن را شناخت اما این امکان برای مردم عادی و در فروشگاه های فروش فرش، فراهم نیست و آنها چاره ای ندارند جز اینکه بر تجربه خود و شهرت قالی فروش تکیه کنند.

هنگام خرید فرش ، به رنگ، نقش و کیفیت آن باید توجه کنید. رنگ هایی مثل آبی، سرمه ای و طلایی، از جمله رنگ هایی هستند که در ایجاد حس آرامش، صمیمیت و امنیت در خانواده نقش پررنگی دارند.

اگر نقش فرشی که انتخاب می کنید، برگرفته از طبیعت باشد، به صورت ناخودآگاه، آن حس آرامش حضور در طبیعت به شما منتقل
می شود. در روزگاری که فرصت گشت و گذاری بی دغدغه و راحت محدود و اندک است، بد نیست که گاهی کف اتاق خانه خود دراز بکشید و آهوان خرامان و سبزه زارهای رویایی فرش خانه را دنبال کنید!

نقش های پرطرفدار که شاید مردم بارها از آنها استفاده کرده اند اما حتی نام آنها را هم نمی دانند، لچک ترنج، خشتی یا قاب قابی، محرابی، افشان و گل فرنگ است. کمتر پیش می آید که مردم عادی از نام نقش چیزی بپرسند و به طور معمول براساس آنچه دیده اند و در ذهن دارند، قالی خود را انتخاب می کنند. البته به رنگ آن بیشتر اهمیت می دهند و سعی می کنند که رنگ آن را در تناسب با دیگر وسایل اتاق انتخاب کنند. کرم قهوه ای، سرمه ای، لاجوردی و لاکی، رنگ های پرطرفدار امروزی هستند.

فرش ها علاوه بر اینکه وسیله ای برای پوشاندن کف خانه هستند، به عنوان ابزاری برای زیباسازی خانه نیز به کار می روند. خرید فرش در هر رنگ و طرحی، جلوه خاصی به منزل شما خواهدداد. رنگ های روشن معمولا باعث می شوند که فضای خانه بزرگ تر به نظر برسد و این مسئله مناسب خانه هایی با متراژ پایین است. رنگ هایی مانند سرمه ای ممکن است فضا را بسته و تنگ نشان دهد اما حس صمیمیت و امنیت را افزایش می دهند.

این مطلب ادامه دارد و بروز رسانی می شود…

محل تبلیغات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *